Pozwolenie na broń palną to nic strasznego.
Jak zdobyć pozwolenie na broń w Polsce? Jest łatwiej niż myślisz!
W Polsce pozwolenie na broń wydaję się do konkretnego celu, który określa ustawa. Rodzaje pozwoleń:
- do ochrony osobistej – ten rodzaj pozwolenia wydawany jest jedynie po spełnieniu łącznie szeregu przesłanek. Zgodnie z ustawą musi wystąpić: stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia (musi być udokumentowane).
- do ochrony osób i mienia – tzw. "broń obiektowa” wydawana na czas pracy wraz ze „świadectwem broni” przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie ochrony osób i mienia (dopuszczenie do pracy z bronią).
- do celów łowieckich – wymagane jest posiadanie uprawnień do wykonywania polowań, ustalonych na podstawie odrębnych przepisów.
- do celów sportowych – należy posiadać udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim oraz kwalifikacje sportowe (patent strzelecki) wraz z ważną licencją.
- do rekonstrukcji historycznych – należy posiadać udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu, którego statutowym celem jest organizowanie rekonstrukcji historycznych oraz zaświadczenie potwierdzające czynny udział w działalności statutowej.
- do celów kolekcjonerskich – wymagane jest udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim.
- do celów pamiątkowych – ten rodzaj pozwolenia dotyczy osób, które mają udokumentowane nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia.
- do celów szkoleniowych – wymaga posiadania uprawnień, określonych na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia szkoleń o charakterze strzeleckim oraz udokumentowane zarejestrowanie działalności gospodarczej w zakresie szkoleń strzeleckich.
Krok po kroku
- ZAPISANIE DO KLUBU STRZELECKIEGO
Pierwszym krokiem do zrobienia pozwolenia jest zapisanie się do klubu o charakterze strzeleckim. Najczęściej takie kluby znajdują się przy strzelnicach. Wypełnij dokumenty, opłać składki i trenuj 😊
- ZDANIE EGZAMINU NA PATENT STRZELECKI I WYSTĄPIENIE O LICENCJĘ
Po upływie 3 miesięcy od momentu zapisania się do klubu można przystąpić do egzaminu na PATENT STRZELECKI uprawniający do wystąpienia o nadanie LICENCJI PZSS.
- BADANIA DO POZWOLENIA
Po uzyskaniu PATENTU i LICENCJI należy wykonać badania lekarskie i psychologiczne u uprawnionych lekarzy i psychologów upoważnionych przez Komendanta Wojewódzkiego Policji (listę lekarzy i psychologów uprawnionych do wykonywania takich badań znajdziesz na stronie swojego WPA).
- ZŁOŻENIE WNIOSKU O POZWOLENIE NA BROŃ
Komplet wymaganych dokumentów należy złożyć do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji. Urząd ma ustawowe 30 dni na wydanie decyzji.
- OTRZYMANIE POZWOLENIA
Spełnienie wymogów formalnych (ustawowych) skutkuje wydaniem decyzji o wydaniu pozwolenia do celów sportowych/kolekcjonerskich/sportowo-kolekcjonerskich.
Cała procedura uzyskania pozwolenia trwa około 6 miesięcy od momentu zapisania się do klubu. Kadra instruktorska nauczy Cię wszystkiego co jest potrzebne do bezpiecznego strzelania. Dlaczego warto nauczyć się strzelać i zrobić pozwolenie?
- Nowe, ciekawe, rozwijające hobby.
- Udział w zawodach strzeleckich.
- Kolekcjonowanie rzadkich rodzajów broni.
- Umiejętność bezpiecznego posługiwania się bronią różnego rodzaju.
- Nowe uprawnienia i kwalifikacje.
- Możliwość dopasowania broni według własnych preferencji.
- Samodyscyplina i świadomość działania broni.